Jakie buty wybrać w góry?

Lato to czas, kiedy wiele osób decyduje się na górskie wędrówki. Urlop na szlaku lub po prostu weekend w górach wymagają zakupu dobrego obuwia górskiego. Czym kierować się przy ich wyborze? Jak wybrać dobre buty do chodzenia po górach?

Niskie czy wysokie?

Pierwszym wyborem powinna być wysokość butów. Buty trekkingowe wysokie, czyli za kostkę dobrze sprawdzają się w skalistym terenie, tam, gdzie noga może osunąć się na niestabilnych kamieniach, co może spowodować poważny uraz kostki. Jeśli trekking odbywa się w Tatrach czy Dolomitach – warto wybrać buty za kostkę. W przypadku wędrówek po niskich górach, połoninach wystarczyć powinny buty niskie – do kostki. Jeśli jednak planowane są równie często wypady w góry wysokie, jak niskie, warto wybrać buty trekkingowe wysokie. Buty za kostkę na przykład marki Mammut można nosić również w Beskidach, natomiast niskie buty nie sprawdzą się w Tatrach.

Z membraną czy bez

Kolejny wybór, przed którym stają osoby wybierające buty trekkingowe to membrana. Zapewnia ona wodoszczelność butów – w butach z membraną, stosowaną na przykład przez markę Mammut (tu), można nawet przechodzić przez niskie strumienie i zachować suchą stopę. Membrana sprawia również, że wilgoć z wnętrza butów jest transportowana na zewnątrz. Jest to zatem dobry wybór, choć jak każdy, posiada również drobne mankamenty – buty z membraną gore tex nie przepuszczają powietrza tak dobrze, jak buty bez membrany.

Uprząż do wspinaczki – jak ją wybrać?

Wspinaczka turystyczna cieszy się coraz większą popularnością i to wśród osób w różnym wieku. Na terenie wielu miast w całym kraju powstają profesjonalne ścianki wspinaczkowe, na których w okresie zimowym można ćwiczyć swoje umiejętności. Gdy tylko ostatni śnieg stopnieje, sporo osób z hal wspinaczkowych przenosi się w skałki, aby wspinać się w naturalnych warunkach. Absolutną podstawą aby myśleć o tego typu aktywności fizycznej jest odpowiedni sprzęt. Jak wybrać uprząż? Niezmiernie istotnym elementem jest jej konstrukcja.

Uprząż biodrowa

Uprząż (sprawdź) biodrowa to zdecydowanie najbardziej popularna spośród wszystkich uprzęży. Posiada stosunkowo prostą konstrukcję – składa się z połączonych ze sobą pasków, które jak sama nazwa wskazuje zakłada się w okolice bioder. Jest ona na tyle wytrzymała, że z powodzeniem może być stosowana jako asekuracja zarówno na sztucznych ściankach wspinaczkowych jak i podczas wspinaczek w skałach. Wśród korzyści warto wymienić również atrakcyjną cenę.

Uprząż pełna

Innym rodzajem uprzęży jest pełna uprząż do wspinaczki. Jest ona bardziej rozbudowana – oprócz części biodrowej posiada także część piersiową. Jest to najlepsze rozwiązanie do treningu wspinaczki przez dzieci. Sprawdza się również przy wspinaczce zimowej oraz przy wędrówkach z dużym ekwipunkiem. Ceny takich uprzęży są niestety sporo wyższe niż w przypadku tradycyjnych uprżży zakładanych na biodra.